.

1st Annual Junior High Strength Meet Results

We had 33 total participants from 5 different schools. Those schools were Southeast, Northeast, Uniontown, Pleasanton, and St. Paul.

Results as follows:  (red text denotes Southeast Students)

Bench Press:

Girls division: 1st-Kate Holsinger, 2nd- Hailee Green, 3rd-Jessie Lawson

0-110 Division:1st-Judah Skipper, 2nd-Zachary Ogden, 3rd-Caleb Davis

11-135 Division: 1st-Cullen Mutz, 2nd- Eric Smith, 3rd-Dustin Campfield

136-160: 1st-Cash Windsor, 2nd-Landon Cole, 3rd-Clayton Myers

161+ Division: 1st-Brandon Favuzzi, 2nd-Korbin Miller, 3rd-Mark Blyth

 

Power Cleans:

Girls: 1st-Jessie Lawson, 2nd-Hailee Green, 3rd-Kate Holsinger

0-110: 1st-Caleb Davis, 2nd-Zachary Ogden, 3rd-Jakeob Steward

111-135: 1st Cullen Mutz, 2nd-Eric Smith, 3rd-Dustin Campfield

136-160: 1st-Cooper Hamblin, 2nd-Clayton Myers, 3rd-Sully Henderson

161+: 1st- Brandon Favuzzi, 2nd-Korbin Miller, 3rd-Blayn Renn

 

Squats:

Girls: 1st-Audrey Jacobs, 2nd-Hailee Green, 3rd-Kate Holsinger

0-110: 1st-Zachary Ogden, 2nd-Caleb Davis, 3rd-Judah Skipper

111-135: 1st-Brayten Bennett, 2nd-Dustin Campfield,  3rd-Cullen Mutz

136-160:1st-Cash Windsor, 2nd-Clayton Myers, 3rd-Landon Cole

161+:  1st-Wyatt Elder, 2nd-Mark Elyth, 3rd-Brandon Favuzzi

 

Vertical Jump:

Girls: 1st- Kate Holsinger, Tie for 2nd-Audrey Jacobs/Jessie Lawson, 3rd-Hailee Green

0-110: 1st-Zachary Ogden, 2nd-Caleb Davis, 3rd-Judah Skipper

111-135: 1st-Brayten Bennett, 2nd-Dustin Campfield, 3rd-Eric Smith

136-160: 1st- Sully Henderson, 2nd-Cash Windsor, 3rd-Cooper Hamblin

161+: 1st-Korbin Miller, 2nd-Blayn Renn, 3rd-Brandon Favuzzi

 

Pro Agility:

Girls: 1st-Audrey Jacobs, 2nd-Kate Holsinger, 3rd- Hailee Green

0-110: 1st-Zachary Ogden, 2nd-Judah Skipper, 3rd- Kiser Wiatrak

111-135: 1st-Dustin Campfield, 2nd-Eric Smith, 3rd-Cullen Mutz

136-160: 1st-Cash Windsor, 2nd- Landon Cole, 3rd-Sully Henderson

161+: 1st- Korbin Miller, 2nd-Brandon Favuzzi, 3rd-Wyatt Elder

COMPLETE RESULTS CLICK HERE

 

%d bloggers like this: