Lancer Wrestling results from Eureka Invitational on 1/24

Saturday January 24, 2015 at Eureka Invitational Results:

106 – Jesse Ross
Championship Round 1 – Bye.
Quarterfinal – Payton Sadowsky (El Dorado, 3-1) won by fall over Ross.
Consolation Round 2 – Bye.
Consolation Round 3 – Dayton Wade (Caney Valley High School, 4-9) won by fall over Ross.
Jesse Ross is now 3-12 for the season.

113 – Clint Center placed 6th and scored 3.00 team points.
Championship Round 1- Bye.
Quarterfinal – Gavin Burgess (Fredonia High School, 17-0) won by fall over Center.
Consolation Round 2 – Bye.
Consolation Round 3 – Bye.
Consolation Semifinal – Jake Thomas (Clearwater, 21-5) won by fall over Center.
5th Place Match – Trestan Codney (Burlington, 3-11) won by fall over Center.
Clint Center is now 3-17 for the season.

120 – Taylor Beckley placed 6th and scored 3.00 team points.
Championship Round – Bye.
Quarterfinal – Jordan Chambers (Clearwater, 16-6) won by fall over Beckley.
Consolation Round 2 – Bye.
Consolation Round 3 – Bye.
Consolation Semifinal – Cody Shipman (Marion, 2-2) won by fall over Beckley.
5th Place Match – Jacob Jasper (Burlington, 14-10) won by fall over Beckley.
Taylor Beckley is now 1-9 for the season.

138 – Triston Gardner scored 3.00 team points.
Championship Round – Dakota Motter (El Dorado, 4-0) won by fall over Fardner.
Consolation Round 1 – Gardner won by fall over Wesley Dicks (Marion, 0-2).
Consolation Round 2 – Ian Alumbaugh (Hillsboro High School, 5-8) won by fall over Gardner.
Triston Gardner is now 8-15 for the season.

145 – Bailey Moore
Championship Round 1 – Josh Long (Clearwater, 19-6) won by fall over Moore.
Consolation Round 1 – Bye.
Consolation Round 2 – Bryce Kimmel (Field Kinley, 21-12) won by fall over Moore.
Bailey Moore is now 7-14 for the season.

152 – Jonathan Martin
Championship Round 1 – Braden Lowe (Eureka, 14-7) won by fall over Martin.
Consolation Round 1 – Joe Armitage (Caney Valley High School, 7-16) won by fall over Martin
Jonathan Martin is now 0-17 for the season.

220 – Bryce Blockburger
Championship Round 1 – Tim Basler (West Elk, 18-13) won by fall over Blockburger.
Consolation Round 1 – Bye.
Consolation Round 2 – Nate Backhus (Herington, 11-12) won by fall over Blockburger.
Bryce Blockburger is now 2-12 for the season.

285 – Tanner Mosley (8-12)
Championship Round 1 – Bye.
Championship Round 2 – Grayson Pryce (Eureka, 15-8) won by fall over Mosley.
Consolation Round 1 – Christopher Reese (Fredonia High School, 4-6) won by decision over Mosley.
Tanner Mosley is now 8-12 for the season.

%d bloggers like this: